💡 Metodika pro přípravu a realizaci deFacto workshopu
⚠ Aktualizace metodiky byly ukončena k 31. 12. 2023! Doporučujeme navštívit speciální web knihoven nebo tematický portál Wikipedie.
ℹ️ Základní informace:
Cílová skupina: Level A - žáci ZŠ(6-9. třída)
Level B - studenti SŠ(1-4.ročník)
Velikost skupiny: 10-30 účastníků
Délka workshopu: 90 minut
Prostor a vybavení pro workshop: vhodná místnost(kapacita cca 30 lidí), WiFi, projektor, počítač, rozesazení u stolů(ideální pro skupinovou práci)
Facilitátor/ři: žádné speciální dovednosti, jenom nastudovaná a zvládnutá metodika
📽️ O workshopu
Chystáte se započít četbu nové metodiky deFacto workshopu, kterou pro vás připravili knihovníci Městské knihovny v Praze Ondřej Hudeček a Dita Lánská. Uvolněte se. Soustřeďte se. Zapuďte všechny ostatní myšlenky…
Cílem našeho workshopu je, aby se mladí lidé naučili rozlišovat mezi pravdou, nepravdou a úmyslnými manipulacemi. Domníváme se totiž, že neschopnost práce s informacemi a nedostatečné ověřování zdrojů je v současné době jedním ze závažných problémů, které naši společnost trápí, a jsme přesvědčeni, že knihovny mohou a mají být v této oblasti aktivnější. Jak? Vyzkoušejte prosím náš návod. Přejeme vám hodně zdaru. V případě nejasností pište do komentářů(po přihlášení třeba přes váš Google účet) nebo na níže uvedené emailové adresy.
Strukturu doporučujeme na základě našich zkušeností z testování. Po vyzkoušení doporučené struktury si workshop přispůsobte dle vašich preferencí nebo odezvy účastníků.
Vzorová prezentace v PowerPointu je k dispozici k nahlédnutí/stažení zde.
Počítač facilitátora je připojený na projektor. Účastníkům promítá připravenou prezentaci. K tomu je připojen na internet a má spuštěná okna s příslušnými aplikacemi, pokud se je rozhodl využít(Quizizz, Mentimeter) a článek/weby, který budou účastníci ověřovat.
Jako úvodní aktivitu doporučujeme využít buď kvízovou hru Quizizz, nebo hlasování přes Mentimeter.
V případě Mentimeteru se jedná o zjišťovací otázku“Chováte se na internetu bezpečně?” s předdefinovanými odpověďmi“multiple choice”“Ano”,“Ne”,“Nevím”. Cílem je zjistit, jak účastníci sami hodnotí svoje chování na internetu a přimět je o tom přemýšlet. Odpovědi jsou anonymní - odpovědi“Ano” je dobré pochválit/ocenit, zbylým dvěma anonymním skupinám hlasujících sdělit, že právě deFacto workshop by jim měl pomoct se lépe na internetu zoorientovat a uvědomit si možná nebezpečí.
Quizizz je interaktivní vzdělávací aplikace, s jejíž pomocí připravíte účastníkům workshopu kvíz. Účastníci kvízu se na svých mobilech zaregistrují pod přezdívkou a sbírají body za správné odpovědi. Stačí čtyři kvízové otázky a získáte podobnou informaci jako v případě otázky přes Mentimeter, tedy jak se účastníci workshopu chovají na internetu. Nezapomeňte s účastníky projít jednotlivé otázky a odpovědi, viz záložka Questions na konci hry. Šestimístný kód hry(game pin) se v čase mění.
⚠ Aktualizace metodiky byly ukončena k 31. 12. 2023! Doporučujeme navštívit speciální web knihoven nebo tematický portál Wikipedie.
ℹ️ Základní informace:
🛠️ Doporučená struktura workshopu deFacto: