Protikomáří automat
TURRIS:GADGETS projekt

Při testování gadgetů od Jablotronu mě, kromě jiného, napadlo zkombinovat funkce bezdrátových čidel, přepínačů a softwaru pro vytvoření ultimátní automatické zbraně proti komárům a malému hmyzu v bytě.

S mírnými modifikacemi můžete řešení použít k mnoha jiným příležitostem, například toto prakticky vzešlo z původního nápadu doporučování otevření okna e-mailem při splnění několika dalších podmínek.

Není totiž nutné připojit do zásuvky konkrétně “komárobijce”, můžete použít i silnější zbraně. V mém případě je tedy výstupem běžný, v supermarketu zakoupený elektrický odpařovač proti komárům v bezdrátově ovládané zásuvce AC-88.

Naprogramovat vlastní chování asi nebude těžké v jakékoli aplikaci kterou k tomu používáte, já zvolil implementovaný Domoticz. Nyní stačí jen správně “složit” program a vše bude jednoduše fungovat. Díky API která jsou v Domoticzu aplikována, můžete kromě např. počasí ve svých “programech” počítat i s časem svítání a stmívání apod. Takže pěkně filmově “od soumraku do úsvitu” bude první podmínka. Dále víme, že komár dovnitř zavřeným oknem nevletí, stav okna tedy testujeme magnetickým senzorem. Teoreticky by se jako další proměnná dalo použít testování stavu světla v místnosti, respektive zda je, či není rozsvíceno a podle toho spouštět/nespouštět killera, ale dle zkušeností komáry přiláká i zapnutá televize, ale hlavně lidé přítomní v místnosti (i když ti běžně nesvítí), navíc se (zatím) neovládají gadgety 😃

Příklad sestavení Scratch programu v Domoticz:
Tento příklad není vyzkoušen, ale myslím, že nějak takto by to jako základ stačilo. Nyní již nemusíte myslet na to, zda jste přístroj vložili do zásuvky, stačí jen jednou za čas vyměnit náplň.

Pulzně šířková modulace (PWM) mě inspirovala k použití něčeho podobného právě na komářího bijce. Použitím pseudoPWM můžeme ušetřit náplň protikomářího prostředku. Nebude-li přístroj celou dobu která odpovídá programu aktivní, nespotřebuje ani tolik energie. Proto můžeme aplikovat další pravidlo, a to, že se přístroj sepne například na deset minut a poté se na dalších deset minut vypne. Nebo jiný poměr (5 min. on, 15 min. off), důležité je otestovat, zda killer ještě zabíjí komáry a nešetří pouze náplň.