OMDI — organizacja pracy naukowca
Toggl (z Estonii) — aplikacja do zarządzania czasem, z zestawem aplikacji mobilnych i desktopowych. Do tego pełne raportowanie oraz zarządzanie projektami.

  1. Po zalogowaniu uzupełniamy dane o projekty i zadania, nad którymi zamierzamy spędzać czas.
  1. Następnie włączamy wbudowany licznik i pracujemy.
  1. Jeśli zapomnieliśmy uruchomić zegar, możemy własnoręcznie uzupełnić tablicę i wskazać ramy czasowe.
  1. Centrum aplikacji stanowi tablica wyświetlająca aktualne i przyszłe zadania na następne dni, dla nas lub dla całego zespołu. Możemy też od razu włączyć porównanie z poprzednim tygodniem, by sprawdzić, jak przebiega praca i na co poświęcamy więcej czasu.
  1. Kolejnym ważnym ekranem są raporty, oferujące bardziej szczegółowe spojrzenie na wykonaną pracę, w podziale na członków zespołu, projekty, a nawet poszczególnych klientów.
  1. Jeśli obawiamy się, że tworzenie zadań i projektów zajmie nam więcej czasu niż sama praca, możemy skorzystać z prostej integracji z jedną z innych aplikacji, takich jak popularna Asana.
  1. Dane synchronizować na przeróżnych urządzeniach (wersje mobilne na iOS i Androida, a także na wszystkie najpopularniejsze „stacjonarne” systemy operacyjne: Windows, Mac i Linux).

Podsumowanie
  • Toggle jest ładne i sprawne. 
  • Opcja darmowego konta użytkownika.
  • Szybka synchronizacja na dowolnym urządzeniu.


Asana — sieciowa aplikacja służąca do organizowania, śledzenia postępów i zarządzania pracą, założona w 2008 roku przez dwóch gości z Facebooka. Obecnie rozbudowany program, także z wersją mobilną, wyceniany na 900 milionów dolarów. W narzędziu możemy zaplanować projekt tylko dla nas lub dla całego zespołu.

Zadania dla każdego

  1. Tworzymy zestaw zadań, określamy datę końcową ich wykonania, ustalamy priorytet, a następnie przypisujemy osobę, która powinna dany cel zrealizować.
  1. Możemy pozostawić zadania bez przypisania i dodać je tylko do „tablicy”, a zainteresowani członkowie zespołu sami wybiorą interesujące elementy projektu. 
  1. Możemy dodawać załączniki.
  1. Podstawowe funkcje aplikacji dostępne są za darmo, do 15 członków zespołu. Powyżej tego limitu jest już dość drogo – 10 dolarów za użytkownika miesięcznie, płatne z góry za cały rok.
  1. Płatne opcje: linia czasu, brak limitu rozmiaru zespołu, własne pola, kontrola administratorską…
Podsumowanie
  • Bezpłatna
  • Rozbudowana
  • Przejrzysta i łatwa w obsłudze
  • Pełnię możliwości daje praca w zespole