NetMonitor má problém s březnovou návštěvností
Marek Lutonský

NetMonitor – oficiální audit návštěvnosti českého internetu – už druhý týden udává nižší návštěvnost než dřív. Rozdíl může být klidně i 25 %, a to je už hodně znát.

Napřed naše weby

Začalo to kolem soboty 19. března. U webů, které spravuji, jsem v dalších dnech porovnával údaje měřené pomocí Google Analytics s NetMonitorem. U uživatelů to samozřejmě nemá smysl, protože Netmonitor je počítá jinak, ale zobrazení by měla sedět.

Seděla. Křivky denních čísel Google Analytics a NetMonitoru se překrývaly, grafy se rozjely až během zmíněného víkendu. Takhle vypadá únor a březen na jednom z webů. Rozdíl se postupně zvyšoval, nyní je mezi NetMonitorem a Google Analytics rozdíl už 25 %.
Že není problém v implementaci měřicích kódů na tomto webu, bylo jasné poté, co podobně rozjeté křivky ukázal každý web. Někde byl rozdíl menší, jinde větší, ale byl všude. Dva další příklady za všechny:
U webu na posledním obrázku některé stránky v NetMonitoru neměříme. Proto zde byl rozdíl i před tím. Ale nikdy tak velký.

Abych měl jistotu, že to není problém jen našich stránek, ověřil jsem, že podobně se NetMonitor chová i u webů čtyř dalších vydavatelství.

Celý březen

Byl jsem zvědavý na souhrnná čísla za březen. Web online.netmonitor.cz je ale zatím neukazuje, proto jsem si je spočítal sám. Vzal jsem denní zobrazení a návštěvy všech webů od začátku roku, sečetl je a zobrazil v grafu (návštěvníky samozřejmě takhle sčítat nejde).

Z těchto grafů odhaduji, že jde o problém napříč celým NetMonitorem. Od červeně vyznačeného víkendu šla návštěvnost hodně dolů. Určitý vliv bude mít i počasí, ale tohle je větší pád, než aby se to dalo svést na jaro.

Jsem zvědavý, jak to dopadne.

Aktualizace: NetMonitor zveřejnil březnová data

Na stránce online.netmonitor.cz jsou už zveřejněná čísla březnové návštěvnostni. Přesně odpovídají mým součtům denních dat.

Ještě jsem zkusil jeden výpočet. U každého webu jsem spočítal medián denní návštěvnosti před 19. březnem a po něm. Vyšlo mi, že české weby mají o 15 % méně denních zobrazení než dřív a o 13 % méně návštěv. V téměř dvoutýdenním intervalu všedních dnů a víkendů by se počasí u mediánu nemuselo příliš projevit. Při použití průměru to dopadne stejně.