Jak se jezdí s Liftago: v grafech a mapách
Marek Lutonský (@marekl)

Liftago – www.liftago.cz – je internetová taxislužba. Když jsem zahlédl, že zájemcům nabídla ke zpracování data o jízdách, neváhal jsem ani chvilku. Ještě jsem měl totiž v paměti tuto úžasnou analýzu jízd taxíky v New Yorku, u které jsem si při čtení říkal Kdyby tak někdo pustil data pro Česko nebo Prahu“. A teď je to tady.

Ale jen částečně. Většina výstupů pro New York se týkala jednotlivých uskutečněných jízd. Autoři měli většinou k dispozici místa odjezdu i příjezdu včetně časových údajů. Liftago zatím uvolnilo jen data k sjednávání jízd. I tak se z nich ale dá vytáhnout hodně zajímavých výstupů.

Databáze obsahuje vyšší desetitisíce položek sebraných během několika týdnů, jen menší část z nich jsou ale zrealizované jízdy. U největšího podílu řádků si pasažér z nabídek řidičů nevybral; za uskutečněnými jízdami následují požadavky, na které žádný řidič nereagoval. A některé jízdy byly zrušeny i po objednání.  

Když nenapíšu jinak, počítám všude pouze s uskutečněnými jízdami.
Většina grafů jsou histogramy, které ukazují počet položek – typicky jízd – v různých kategoriích.

Ve kterých hodinách se objednávají taxíky

Taxíkem prakticky vůbec nejezdím, takže mě tento graf napřed překvapil. Je to ale jasné: role taxi nastupuje hlavně v době, kdy nelze použít hromadnou dopravu nebo auto. Ať už kvůli tomu, že hromadná doprava nejezdí, nebo že se autem zrovna nedá jet.

Ve kterých dnech se objednávají taxíky

Víkendové dny a pátek jednoznačně vedou. V sobotu a v neděli je o 41 % víc jízd než ve všedních dnech.

Liší se víkendový provoz i jinak?

Podíl uskutečněných jízd

Ve všedních dnech je větší podíl zrealizovaných jízd než o víkendech. V sobotu a v neděli větší část taxíků na poptávku nereaguje, možná kvůli většímu vytížení.

Hodina objednání taxíku

Když někdo jede o víkendu taxíkem, je to většinou po půlnoci. Ve všedních dnech je aktivita členitější, je v nich vidět také začátek a konec pracovní doby. Posunutí špičky před půlnoc lze možná ve všedních dnech vysvětlit tím, že lidé potřebují ráno dřív vstávat.

V pátek je už víkend…

V pátek večer se už lidé chovají víc víkendově než jako ve všedních dnech.  Zkusil jsem proto víkend posunout: začal už v pátek ve 20 hodin. Naopak neděli od 20. hodiny jsem zase přisoudil všedním dnům.

Takhle to dopadlo. Ještě víc se projevila víkendová noční taxiaktivita.

Předpokládaná délka jízdy

Už jsem psal, že databáze neobsahují informace o samotné jízdě: kam se jelo, na jakou vzdálenost, jak dlouho to trvalo nebo jaká byla cena. Znám ale předpokládanou délku jízdy, protože Liftago ji spočítá, když pasažér zadá start i cíl.

Nejvíc jízd je na vzdálenost 5 kilometrů. Medián je pak těsně pod 6 kilometry a průměr kousek nad 7 kilometry. Takhle vypadá rozložení vzdáleností v histogramu. 
Nejdelší zrealizovaná jízda byla delší než 170 km, pro lepší názornost jsem ale graf usekl už v třiceti kilometrech. Delší jízdy se v něm stejně vůbec neukázaly.

Kde se nastupuje v Praze

A teď to nejlepší. Protože znám souřadnice nástupních míst, dají se zapojit mapy. Souřadnice byly zaokrouhlené na tři desetinná místa, takže výsledkem je hrubší rastr – jedna tisícina stupně odpovídá na úrovni 50. rovnoběžky asi sto metrům.

Bodům v mapě jsem nastavil velkou průhlednost (alpha = 0.04), takže je dobře vidět, ve kterých oblastech je nejvíc odjezdů a kde je jich naopak méně. 

V Paperu sice můžete na náhledový obrázek kliknout, ale neukáže se v plném rozlišení, zde jsou proto větší formáty ke stažení: 

Kde se nastupuje v Praze a okolí

Následující dvojice map má menší měřítko – hlavně kvůli tomu, aby bylo vidět letiště, nikde jinde v okolí Prahy takhle zvýrazněná oblast není. A opět obrázky k přímému stažení: