🥦 AGDX FW20 (project-archive) 

Projekty #1

Těmto projektům jsme se věnovali v zimním semestru 2020. Někteří z nás v projektech pracují i dále, někteří začali pracovat na jiných tématech. Aktuální projekty najdeš na agdx.info. Pokud s námi chceš více tyto nebo aktuální projekty probrat, můžeš napsat na discordu. 

👀 KAM?

Kateřina Dohnalová + Iva Balcaříková + Petr Škobrtal
@Kateřina + @ivab + @Petr

KAM (pracovní název) je projekt snažící se o vytvoření aplikace, pokoušející se o přetvoření služby navigace tak, aby v konečném stavu utvářeli obsah mapy samotní uživatelé takovým způsobem, aby většinu lokálních služeb již nedefinovaly zájmy jejich vlastníků, placená reklama daných podniků nebo zájmy korporací, jimž aplikace patří. User experience nekončí přímočarým sledováním zvýrazněné trajektorie, cestu neurčuje nejsnadnější a nejrychlejší překonání trasy od startu k cíli. Validace daných lokací je dána poznatky jednotlivých uživatelů. Aplikace propojuje místa, vztahující se ke společenskému, geografickému nebo historickému kontextu města, do tras a tematických okruhů. Více zde +KAM_POPIS 

🌾 Self-Questionnaire

Vasil Burak
@xvburak

Kultivuji své zdraví a učím se komunikovat. Což považuji za dva základní předpoklady pro další tvorbu. V semestru FW20 jsem se rozhodl přidat k těmto skills i programování a to se učit tzv. za pochodu při vyrábění malých tools. 

Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]

🦥 STILL IN PROGRESS

Ondřej Zábojník
@Ondřej

Snažím se pokračovat ve zdokonalování svých schopností na polích aplikací Glyphs a Github. Současně studuji možnosti licencování písem a vymýšlím alternativní způsoby jak licence stavět (limited using by…). podrobnější info.

🤷 AGDX FW 2020 REPORT 

Jakub Polách
@realjakubpolach

V reportu z uplynulého semestru jsem se zaměřil na to, jak probíhají pokusy o budování nehierarchického kolektivu AGDX, který je částečně napojený na univerzitní systém FaVU VUT. V textu se zabývám tím, jak tento systém ovlivňuje nebo určuje fungování AGDX v konkrétních situacích jako ateliérové zkoušky nebo dobrovolné konzultace a co fungování takového kolektivu znamená nebo může znamenat pro samotnou instituci. K přečtení tady.

Self management 

Julie Dudová
@Julie

V současné době se věnuji nejvíce produkční činnosti ve světě komerce, reklamy a hudby.  Vyvíjím na sebe velký tlak a obklopuji se vyumělkovaným stresem. Psychické zdraví upozaďuji, věta “nemám na to čas” je mi velmi blízká, avšak si čas spíše neumím zorganizovat a dodat rovnováhu mezi osobním a pracovním časem. V projektu se tedy zabývám/tvořím studii na téma managementu času, fungovaní myšlenky a ovlivňování pocitem. 
Záznam mých zápisů najdeš zde.

🤝 Pracovní skupiny

Zuzana Kubíková
@zuzana

Důležitou součástí fungování AGDX jsou pracovní skupiny. V momentě, kdy se objeví téma nebo problém, který se týká celého nebo většiny ateliéru, iniciuje někdo z nás vznik pracovní skupiny – do ní se může přihlásit kdokoli, kdo se chce danou věcí společně zabývat. Skupiny vznikají a zanikají podle potřeby, mají určitá pravidla, která se v čase vyvíjejí a upravují podle toho, co se osvědčilo a co naopak ne. Funguje dočasná hierarchie, kdy členové skupiny jsou zodpovědni za dané téma, intenzivně ho řeší a představují ostatním mezikroky a klíčové momenty, o kterých se diskutuje nebo hlasuje. I já jsem byla a stále jsem členkou několika pracovních skupin. Kde se v ateliéru fenomén pracovních skupin vzal, jak se postupně vyvíjely principy, podle kterých fungují a které konkrétní pracovní skupiny jsme měli nebo stále máme založené? Dá se způsob, jakým se principy pracovních skupin mění pod naší taktovkou, nazvat designováním? O tom všem jsem si připravila příspěvek v rámci klauzur (aktuálně připravuji verzi pro veřejné sdílení) a založila archiv pracovních skupin

🤖 co.llaborate.online

@Barbora + @honza_suchy

Náš projekt vychází z principu DRY aka Don’t repeat yourself. Vyvíjíme vlastní nástroje – pro správu dat, spolupráci a komunikaci v týmu spolupracovníků, zpracování textu, obrázků a dalšího grafického materiálu do výstupu vhodného pro publikování – postavené na webových technologiích, které vychází z našeho vlastního workflow. Principy, na kterých stavíme, dávají uživatelům sadu nástrojů, které umožňují proces současné graficko-designérské praxe nabourat. Tak jako se v průběhu času bude měnit naše workflow, můžou růst a měnit se naše nástroje 
v rámci co.llaborate.online

Shrnutí za poslední semestr najdeš tady.