Arkánum - boj
Na základě https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?p=566227#p566227 - návodu jak koncipovat boj, zkusím udělat nástřel toho, jak by se v Arkánu měly souboje odehrávat:

Na začátku střetu se určí, zda je někdo překvapen. Strana, která překvapí, jede jako první → 

Překvapí-li postavy nepřítele, hráči se nejdříve vzájemně domluví, co by kdo chtěl dělat - ideálně řeknou své záměry a jak jich chtějí dosáhnout - kupříkladu bojovník: “postavím se před katafalk a budu krýt lučištníka - každého kdo se přiblíží majznu kladivem”.

Vyhodnocuje se na úrovni činností, ale je dobré mít povědomí i o záměru, proč která postava co dělá, aby byl boj uvěřitelnější.

Pak své záměry/činnosti určí PJ - “goblin se za každou cenu bude snažit srazit lučištníka dolů z katafalku”.

Pak chřestí kostky, je-li to zapotřebí - tedy hrozí-li nějaká újma. Jako první pojede lučištník (postavy vyhrály iniciativu) a hodí si na přesně jestli goblina zasáhl. Pak pojede bojovník - majzne goblina silně sekerou. Nakonec pojede goblin - musí se k lučištníkovi probojovat skrze bojovníka a tak ho silně majzne palicí.
Systém tady dává různé možnosti vyhodnocení akcí - např. lučištníkovi padne 💀 a strefí spolubojovníka; bojovníkovi padne 💀 a goblin ho zraní útokem z obrany; goblinovi padne , zraní bojovníka a ještě ho srazí stranou, takže se dostane na kobylku lučištníkovi, který teď nemůže střílet.

Kdo interpretuje výsledek hodu je na domluvě mezi hráči, defaultně je to PJ.

Pokud bychom řešili dvě postavy, které provádí akce proti sobě - např. snaží se otvřit bránu x snaží se bránu držet zavřenou, pak se porovnává počet úspěchů - kdo hodil více, vyhrál.
Role iniciativy je v tomto případě taková, že pomáhá rozhodovat logické pořadí akcí. Pokud by příklad výše vyhrál PJ, mohlo by to vypadat nějak takto: Goblin se rozběhne na bojovníka, hodí a je u lučištníka. Bojovník ho následně majzne, ale lučištník nemůže střílet a musí přezbrojit.

Boj v Morii

přepis filmové bojové scény do řeči pravidel

 • ork - má 1 energii, hází na útok dvěma kostkama
 • iniciativu vyhrává družina, může se připravit na boj - některé postavy zatarasí bránu - použijí halapartny místo závory; trpaslík si najde vyvýšené místo, tasí zbraně, elf a hraničář připraví luky.
 • PJ určí, že zatarasením dveří získali hráči k dobru další dvě kola, které nepříteli zabere proražení brány
 • lučištník - můžu střílet rozsekanýma dírama v bráně? PJ - ano, ale orkové jsou v krytu (pohlcuje 1 úspěch); nevadí, jdeme na to, musíme se zbavit co největšího počtu dříve, než se k nám dostanou. Oba hráči využijou manu, pokud nebudou mít štěstí, takže vloží maximum úsilí do svých záměrů a eliminují 4 orky; ostatní vyčkávají.
 • začíná vřava, lučištníci přezbrojují, kdo má ruce, mydlí se nějakou zbraní, cca 1-2 výměny (kola) při nichž se eliminuje většina orků
 • přichází na scénu jeskynní troll s řetězem na krku, bude mít 9 energie, háže 3 kostkama, ubírá + újmu prvnímu obránci a pak standardně dalšímu, co je po ruce a schytá to rozmachem.
 • Na řadě jsou postavy, Boromír s Aragornem zahlásí, že se ho pokusí povalit na zem taháním za řetěz (Boromír hází silně 3 kostky + 1 za Aragorna), PJ si určí, že to chce aspoň 2 úspěchy - je to přece jen macek, Boromirovi ale padne jen jeden, proto PJ popíše, že ho strhli nazad, ale ustál to, v příštím útoku bude mít postih - kostku, ale pak už nic (díky tomuto postihu se mu nepodaří zasáhnout Sama).
 • Ostatní sekají, střílí, mydlí se… Troll schytá nějaké újmy, podaří se mu v dalším kole poměrně solidním útokem sejmout Boromira (sice to pohltila jeho zbroj, ale o nějakou energii přišel).
 • trpaslík přezbrojí na vrhací sekery - chce se klidit z dosahu trollova rozmachu a tak raději hází z povzdálí - ubere trolovi energii.
 • do toho se zjevují další orci a mydlí se s postavama (1-2 kola), trollovi padne sem tam nějaká 💀 (riskuje v každém hodu, 💀 znamená zabitý ork, který se mu připletl do cesty)
 • Legolas se rozhodne zahrát epickou scénu, jako manévr zahlásí efektní vyšplhání na trollova záda a jako akci pak výstřel z luku, dá do toho všechnu svou manu a trolla tak skoro pošle k zemi.
 • Aragorn čapne kopí a zaútočí na trolla, nezadaří se, zariskuje a padne mu 💀 💀 - zraní trolla ale schytá pořádnou pecku, což jej v součtu s předchozími újmami vyřazuje ze scény
 • Mezitím ostatní skoro vyčistili prostor od orků, troll popadne kopí a vrhne se na Froda, podaří se mu velice úspěšný hod a okamžitě jej vyřadí ze scény.
 • v posledním kole postavy obklíčí trolla a 

Celkem se dá scéna, která má ve filmu cca 5 minut, zahrát za 9-11 kol, tzn. hrubým odhadem za dvojnásobek času ve filmu.